nejbližší akce
-
18. 11. 2024–19. 11. 2024conferenceÉcole normale supérieure
Thinking Technical Objects as Epistemological Details
Organized by the Institute of Philosophy, CAS, Universität Wien.
-
18. 11. 202416:30seminaronline
SCIENTIAE seminars | Johanna Luggin Heavenly Travels, from Rome to Brazil: Baroque Imagination and Global Science in Valentin Stansel’s Uranophilus (1685)
Organized by Scientiae & Institute of Philosophy, CAS
-
18. 11. 202415:00debateNárodní 3, místnost 206, Praha/ online
Umělá inteligence versus klima? Debata o ekologické umělé inteligenci ve střední Evropě
Pořádá CETE-P ve spolupráci s Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a Českou komisí pro UNESCO.
Aktuality
-
Hledáme specialistu/ku na open science & data stewarda/ku
14. 11. 2024Hledáme kolegu/ kolegyni se znalostí problematiky Open Science pro podporu výzkumných týmů v oblasti otevřené vědy a správy dat pro projekty Horizon Europe a české výzkumné projekty. Strukturovaný životopis prosíme zasílejte e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Podrobné informace o vypsané pozici.
-
UI a spotřeba energie: Naděje pro hledání úspory nebo hazard?
12. 11. 2024O problematických momentech, které před námi vyvstávají v souvislosti s využíváním umělé inteligence a spotřebou energie, hovořil v pořadu Experiment na ČRo Radiožurnál (9:44) Juraj Hvorecký z Centra pro environmentální a technologickou etiku - Praha (CETE-P).
-
Týden Akademie věd 2024 s Filosofickým ústavem
11. 11. 2024Malé ohlédnutí a velké díky všem, kdo s námi objevovali Prahu doby Bernarda Bolzana, přišli se dozvědět, k čemu vědomí potřebuje druhé, diskutovat o tom, zda máme právo na nenávist, poslechnout si čtení z pamětí Milady Blekastad nebo si zkusili vyrobit parfém podle starověkého receptu. Fotogalerie
-
Ocenění pro naši stáž Otevřené vědy
8. 11. 2024Nová divočina aneb konec přírody. Třetí místo za stejnojmennou prezentaci včera získali stážistky Anna Domkařová, Šárka Synovcová a stážista Alexandr Makov na studentské konferenci Otevřené vědy. Stáž vedl Martin Nitsche z Filosofického ústavu Akademie věd. Srdečně gratulujeme! Více
právě vychází
-
-
Město jako laboratoř změny
Martin Nodl, Adéla Gjuričová, Stanislav Pospíšil (eds.)Městské prostředí bylo od středověku prostorem inovací. Od 13. století byla města v české a moravské sociokulturní krajině součástí mohutného transformačního procesu, který zásadním způsobem proměnil celou společnost. Dopady této komplexní proměny pociťujeme dodnes, i když v mnoha ohledech byly překryty procesy moderní industrializace a pozdější deindustrializace, politické liberalizace, zestátnění v socialistické éře i polistopadové radikálně tržní transformace. Tyto změny se sice povětšinou dotýkaly celé společnosti, avšak právě v městském prostředí, jež se mezitím stalo bydlištěm většiny obyvatelstva, byly v dějinném období od středověku po současnost nejmarkantnější.
Argo s podporou FLÚ AV ČR -
Metapopulistická demokracie. Politika doby přechodu
Michael HauserKniha představuje celkovou diagnózu liberální demokracie a postihuje vznik nového politického systému, který se stává politickou dominantou současného světa. Je to systém, který se vynořuje z krize liberální demokracie – některé její prvky zachovává, další proměňuje a jiné zavádí. Metapopulistická demokracie navazuje na teorii interregna, tak jak byla předložena v knize Doba přechodu, obsahuje nové koncepce, které politiku uvádějí do širších ekonomických, sociálních a kulturních souvislostí. Objasňuje politické strategie, které umožňují sjednocovat roztříštěnou společnost bez ucelených doktrín a ideologií. Vysvětluje, proč je dnešní politika plná rozporů a logických nesoudržností. Klade otázky, jak na metapopulistickou politiku reagovat a jak vytvářet politiku emancipační, která by vedla za hranice interregna.
Filosofia -
Filosofický časopis 3/2024
Obsah:
Z. Parusniková: Jak správně filosofovat. K pojetí pravé filosofie u Davida Huma
A. Démuth: O hneve, alebo čo ponúka Heideggerova filozofia afektivity
G. Vičanová, P. Vaškovic: Environmentální úzkost a naděje optikou existenciální fenomenologie
M. Šedo: Descombes ako možnosť interpretácie umeleckej udalosti u Alaina Badioua
J. Josl: Vtip v kontextu funkcí
J. Koumar: Etika pohlavních vášní v díle Fridricha II. Velikého
Recenzní studie
J. Formanová: Selhání základem morálních teorií? K dialektické metaetice Michaela Steinmanna
Za Josefem Zumrem (19. března 1928 – 2. července 2024)
P. Kitzler: „Smrt se přihlásí, už když počat jsi.“ Smuteční řeč k poctě Josefa Zumra
J. Svoboda: Josef Zumr: filosof netušených souvislostí českého myšlení
Recenze
V. Sklenář: Vojtěch Kolman: Co je dialektika? Se zvláštním přihlédnutím ke Kleistově škole neřesti
V. Schifferová: K intelektuálním dějinám předosvícenského encyklopedismu
A. Novák: Ian Alexander Moore: Dialogue on the Threshold: Heidegger and Trakl
M. Vlasáková: Elías Fuentes Guillén: Matematické dílo Bernarda Bolzana ve světle jeho rukopisů
N. Barochová: Barbara Gail Montero: Philosophy of Mind: A Very Short Introduction
J. Vácha: Filip Jaroš: Portmannova filosofická biologie a antropologie
Různé
D. Peroutka: Odešel překladatel Karel Šprunk
M. Gluchmanová: Reflexie etických výziev minulosti, prítomnosti a budúcnosti
Filosofia -
Scénická poznámka středověkého chrámového dramatu
Kateřina VršeckáKniha se zabývá méně známou částí středověkého dramatického textu – scénickou poznámkou převážně latinských náboženských her, které byly uváděny ve středověkých chrámech a klášterech již od 10. století. Na základě analýzy více než dvou set textů liturgického (vánočního, velikonočního) a pololiturgického dramatu 10.–16. století i několika mimoliturgických chrámových her autorka přibližuje charakteristické rysy a specifika i rozmanitou podobu a formu jejich scénických poznámek. Kniha současně podává ucelený obraz o širším kontextu středověkého chrámového dramatu i o jednotlivých scénických aspektech (obsazení, hlasová stránka, kostýmy, rekvizity, pohyby a gesta, scénický prostor, výprava) a inscenačních konvencích středověkého divadla uváděného v sakrálním prostředí.
Academia -
Plato’s Gorgias: Speech, Soul and Politics
David Machek, Vladimír Mikeš (eds.)In the Gorgias Plato offers a synthesis of what he thinks about the bitter conflict between philosophical and non-philosophical approaches to one’s responsibilities in private and public life. This book contributes to a deeper understanding of this historically and conceptually rich canvas by shedding light on its main topics: speech in its philosophical and non-philosophical forms, psychology in relation to virtuous life, and politics which charges the two former topics with high stakes that call for personal choices.
Brill
-
-
-
Drama lidské svobody. Studie a eseje z let 1965–1982
Jiří NěmecVybrané práce Jiřího Němce z rozmezí více než patnácti let spojuje téma lidské svobody. Otázku svobodného jednání, jeho předpokladů a důsledků, považoval autor celoživotně za vůbec nejdůležitější. Výbor editora Roberta Krumphanzla zachovává chronologii vzniku textů a umožňuje tak sledovat podoby a vývoj Němcova myšlení v dosud neznámé celistvosti. Název knihy odkazuje k místu ve studii Implikace svobody, v níž Jiří Němec píše o životním obratu, provázeném převzetím odpovědnosti.
Filosofia -
Conflict after Compromise
Dušan Coufal; Adam PálkaAn understanding of long-term conflict according to phases of appeasement and confrontation holds several advantages for historians. A conflict conceived in its longue durée can be evaluated differently from how its individual phases would be. Identifying the persistent features and elements of the conflict reveals coherence and continuity which would otherwise be obscured. Moreover, tracking the characteristic common denominators also highlights the changes that occurred as the conflict evolved. In addition, a long-term perspective opens new angles on conflict-mitigating peace treaties. Although contemporaries often made their agreements in perpetuity rather than for fixed terms, hindsight allows us to recognize compromise as an unstable, problematic landmark in a protracted conflict.
The historians in this volume focus precisely on this disfunction or unsustainability of compromise. The starting point is Bohemian history in the fifteenth century. However, the problematic coexistence of Utraquists and Catholics is here primarily an opportunity for comparison with multi-confessional societies in other regions of fifteenth-century Europe. This volume uses selected examples to show the advantages of such a comparative perspective.Sandstein Verlag -
Zrození tragédie
Friedrich Nietzsche (přel. Petr Kitzler)Spis Zrození tragédie z ducha hudby z roku 1872 (nové, Nietzschem přehlédnuté vydání vyšlo v roce 1886 pod upraveným názvem Zrození tragédie. Aneb: řectví a pesimismus) představuje Nietzschovu první knihu, kterou vydal jako profesor klasické filologie v Basileji. Ze všech Nietzschových děl, jež byla během jeho života vydána, vzbudila tato kniha zřejmě největší ohlas: tento zájem byl ovšem převážně kriticky odmítavý, zveřejnění knihy Nietzscheho trvale připravilo o akademickou pověst a autor sám se od ní později v podstatě distancoval. Nietzsche v ní výsostně literární formou bez jakéhokoli standardního vědeckého aparátu formuluje svou slavnou „artistní metafyziku" založenou na duplicitě apollinství a dionýství, které se spojují v díle antické tragédie jakožto nejvyšší formě umění: tragédie i tragický mýtus nakonec zaniká vlivem sókratovského vědeckého optimismu, jehož – z Nietzschovy perspektivy zhoubné a rozkladné – působení stojí i v základech naší moderní kultury. Nietzschova kniha, silně ovlivněná jeho tehdejším nadšením pro Schopenhauerův pesimismus a hudbu Richarda Wagnera, se následně stává jedním z kanonických kulturněfilosofických textů, který po více než sto letech vychází v novém českém překladu.
Oikoymenh/FLÚ AV ČR -
Sympatie a pýcha u Davida Huma a Bernarda Mandevilla
Hynek Janoušek, Lorenzo Greco, Marek TomečekKniha se snaží představit Davida Huma jako myslitele, který, jak výstižně řekl Gilles Deleuze, je „moralistou, sociologem a historikem dříve, než je psychologem, aby mohl být psychologem“, přičemž poukazuje na postupný rozvoj tohoto interpretačního schématu u Normana Kempa Smithe, Gillesa Deleuze a Annette Baierové. Jejich přístup kniha rozšiřuje a doplňuje rozborem přirozené společenské potřeby mysli vypracované v Humově Pojednání o lidské přirozenosti a předkládá výklad jejích historických zdrojů. Kniha diskutuje tři podoby této sympatií obstarávané potřeby u Huma – potřeby kontaktu s druhými, potřeby blízkosti a potřeby chvály a uznání. Třetí zmiňovanou potřebu kniha pojednává s ohledem na Humovu originální koncepci věcně oprávněné pýchy, která je podle Huma podstatnou podmínkou ctnostného charakteru a jež, jak kniha argumentuje, je v morální psychologii dodnes relevantní. Tématické zaměření knihy konečně umožňuje poukázat i na důležitou kritickou návaznost Humovy koncepce pýchy na myšlenky Bernarda Mandevilla, jenž svou koncepci člověka jako pyšné bytosti postavil do centra svého svérázného výkladu ctností a lidské společnosti.
Togga -
Democracy and Opinion. On Nadia Urbinati’s Theory of Democracy
Jan Bíba (ed.)Současná krize demokracie, kterou zakoušejí mnohá demokratická společenství, nutí nejenom politické teoretiky opětovně promýšlet klíčové pojmy demokratické tradice. Tato situace pak vede k nárůstu nových teoretických přístupů. Předkládaný svazek je věnovaný kritické diskusi díla Nadii Urbinati, která patří k předním současným demokratickým teoretikům a jejíž dílo je známé i českému čtenáři. Jednotlivé, anglicky psané příspěvky tak diskutují její pojetí demokratického proceduralismu, reprezentativní demokracie, role soudnosti či populismu.
Filosofia
-