nejbližší akce

Aktuality

  • „Nepokulhávat v závěsu“

    13. 1. 2025

    Za předním českým historikem, profesorem Františkem Šmahelem, se ohlíží řada českých medievistů. Mezi nimi Pavel Soukup v časopise Host 7 dní online, Martin Nodl v tištěném Salonu Práva, Pavlína Cermanová v Magazínu Víkend Dnes a Robert Novotný v Respektu. Texty dostupné online přinášíme v prolincích.

  • Mapa české vědy

    13. 1. 2025

    Jak vystihnout komplexitu a propojenost současného vědeckého poznání, když tradiční oborové klasifikace nestačí?Nový přístup, jak tento problém překonat, nabízí metoda mapování vědy, kterou vyvinuli naši vědci nad daty z českého výzkumného prostředí. Více v článku Radima Hladíka z Kabinetu pro studium vědy, techniky a společnosti Filosofického ústavu na portále VědaVýzkum.

  • Badatelské projekty 2025: Problém subjektivity, mystické poznání v baroku či propagandistický rozměr středověkých konfliktů

    8. 1. 2025

    S novým rokem započne realizace šesti nových projektů podpořených Grantovou agenturou ČR. Pozornost upřou na analýzu rukopisů v pobělohorských exulantských komunitách či na opomíjené aspekty propagandy ve středověkých mocenských konfliktech. Pokusí se osvětlit problém subjektivity, povědomí o mystickém poznání v díle barokních karmelitánů nebo přiblížit fenomén nájemního bydlení ve středověké a raně novověké Praze. Zkoumání podrobí také recepci antických textů v překladech humanistického učence Zikmunda Hrubého z Jelení. Více

  • Projekt Urbanita nabídne historickou perspektivu života ve městech pro udržitelnou budoucnost

    7. 1. 2025

    Významné aspekty městského života s využitím historické perspektivy bude zkoumat čtyřletý mezioborový projekt Urbanita, na němž spolupracují i badatelé Filosofického ústavu Akademie věd. Výzkum se zaměří na tři hlavní oblasti: vliv městského prostředí na nerovnosti mezi obyvateli, na význam veřejných prostranství ve městech a na historické zkušenosti měst s adaptací na rozmanité výzvy a jejich využití do budoucna. Výsledky výzkumu mohou posloužit i samosprávám či státní správě. Více

právě vychází

    • prihodnejsi-spojeni-neni-mozne-vzajemna-korespondence-antonina-skarky-a-dmytra-cyzevskeho-1939-1972

      Příhodnější spojení není možné Vzájemná korespondence Antonína Škarky a Dmytra Čyževského (1939–1972

      Marie Škarpová a kol. (ed.)

      Svazek je kritickou edicí veškeré vzájemné odborné korespondence českého filologa a literárního historika Antonína Škarky (1906–1972) a filozofa a komparatisty ukrajinsko-ruského původu Dmytra Čyževského (1894–1977), která se dochovala z let 1939–1972 a čítá přes 80 korespondenčních jednotek.

      Vedle standardního edičního aparátu kniha obsahuje úvodní studii, jež poukazuje na jedinečnost editované korespondence, svědčící mj. o tom, že oba bohemisté, žijící po většinu svého života v rozdílných částech politicky rozdělené Evropy, dokázali navzdory nemožnosti osobního setkávání právě v korespondenci navázat a dlouhodobě rozvíjet intenzivní a plodnou spolupráci, která nakonec ve druhé polovině 60. let 20. století vyústila až v konstituování unikátního vědecko-vydavatelského týmu napříč železnou oponou. Korespondence tak podává jedinečné informace o principech fungování odborné komunikace přes železnou oponu i o dobových problémech a limitech provozu humanitních věd na obou jejích stranách.

      Filosofia
    • proc-se-zajimat-o-klimaticky-rozvrat

      Proč se zajímat o klimatický rozvrat

      Rupert Read

      Britský filosof Rupert Read tematizuje jako nejnaléhavější problém dneška změnu klimatu a ohrožení naší planety. Jestliže skutečně rychle směřujeme k zániku naší civilizace v podobě, jak ji dosud známe, nesmíme podle Reada před celoplanetární krizí zavírat oči, naopak si musíme uvědomit, jak neudržitelná je současná (klimatická) politika. Civilizace však ještě není ztracená, naději na její transformaci autor spatřuje v realistickém, lokálním a komunálním klimatickém aktivismu.

      Filosofia
    • karel-kosik-krize-moderni-doby

      Karel Kosík. Krize moderní doby

      Roman Kanda, Ivan Landa, Jan Mervart (eds.)

      Pátý svazek Sebraných spisů Karla Kosíka zahrnuje texty, které vznikaly v šedesátých a devadesátých letech minulého století. Jádro svazku tvoří úvahy, projevy, polemiky a rozhovory úzce či volněji související s událostmi československého roku 1968. Jejich vůdčím motivem je vědomí novodobé krize základního vztahu ke skutečnosti: analýza příčin a projevů této krize, stejně jako východisek z ní. Kosík v nich uvažuje například o vztahu morálky a politiky, individua a „velkých“ dějin, socialismu a demokracie, ale zamýšlí se také nad smyslem politiky, nad samotnou ideou a realitou socialismu nebo nad funkcí vědy a techniky v moderních společnostech. Mimoto přemítá o osudu malých národů a ideji střední Evropy. Své úvahy rámuje reflexemi politického dění v Československu šedesátých let, jehož byl v roce 1968 nejen pozorovatelem, nýbrž zároveň aktivním účastníkem. Svazek uzavírají pozdní eseje z devadesátých let, v nichž Kosík hodnotí rok 1968 s odstupem a obohacuje svoji dřívější diagnózu krize moderní doby o nové postřehy.

      Filosofia
    • dva-filosoficke-pribehy

      Dva filosofické příběhy

      Voltaire (přel. Hana Fořtová)

      Druhá audiokniha nakladatelství uvádí dvě výjimečná díla přední osobnosti osvícenství, filosofa, básníka a spisovatele Voltaira. Filosofická novela Micromegas se řadí mezi jedny z prvních vědeckofantastických děl vůbec, Amabedovy dopisy představují v epistulární formě kritiku evropské civilizace, kolonialismu a církve. Obě satirická díla spojuje pohled na vlastní společnost a kulturu z vnější perspektivy. Voltairova díla zůstávají aktuální i více než 250 let po svém vzniku a jsou doplněna o rozhovor s doc. Josefem Fulkou nejen nad texty samotnými, ale i nad širším kontextem doby.

      Režie a scénáře dle překladu Hany Fořtové se ujal Hynek Pekárek, v hlavních rolích uslyšíte Otakara Brouska, Jana Cinu, Daniela Krejčíka a Evu Podzimkovou.

      K dispozici jako CD MP3 a ke stažení ve formátu MP3.

      Filosofia
    • spisovatele-kralovstvi-ceskeho-dil-iv-g

      Spisovatelé království českého, Díl IV.: G

      Johann Peter Cerroni

      Slovníkem spisovatelů Království českého Scriptores regni Bohemiae, jehož autorem byl moravský zemský úředník, historik a sběratel Johann Peter Cerroni (1753–1826), vrcholí několik desítek let trvající snahy řady učenců druhé poloviny 18. století postihnout dějiny vzdělanosti českého státu v souladu s konceptem historia litteraria. Do svého slovníku, který tvoří celkem 24 abecedně řazených svazků, zařadil Cerroni všechny jemu známé vzdělance Českého království. Protože doufal v přijetí díla i mimo jazykově české či německé oblasti, zvolil jako jazyk své práce latinu. Ačkoli byl Cerroni za svého života ve světě učenců respektován a svými kolegy nabádán, aby výsledky své historické práce publikoval, k jejich vydání nakonec nedošlo. Na zpracování hesel se podílejí latinisté, germanisté, bohemisté a hebraista, kteří edici opatřili textově-kritickým aparátem a výkladovými poznámkami a přeložili latinské biogramy učenců do češtiny.

      Filosofia
    • ke-spravedlnosti-kriticka-teorie-globalni-spolecnosti-a-politiky

      Ke spravedlnosti. Kritická teorie globální společnosti a politiky

      Marek Hrubec

      Druhé vydání knihy Od zneuznání ke spravedlnosti, nyní s novým titulem, navazuje na kritiku liberálních a libertariánských rozporů z perspektiv kritické sociální teorie a dalších kriticky orientovaných sociálních teorií ve světě. Přechází přitom k náročnější teorii globální sociální spravedlnosti, jež reflektuje především hlediska stále marginalizovaného globálního Jihu. Analyzuje boj proti nespravedlnosti od lokální úrovně až po rovinu globální. Kniha osloví hlavně zájemce o filosofii, globální studia, sociologii a politologii.

      Filosofia
    • the-architecture-and-archaeology-of-modern-logic

      The Architecture and Archaeology of Modern Logic

      Ansten Klev

      This book honors the original and influential work by Göran Sundholm in the fields of the philosophy and history of logic and mathematics. Borne from two conferences held in Paris and Leiden on the occasion of Göran Sundholm’s retirement in 2019, the contributions collected in this volume represent work from leading logicians and philosophers. Reflecting Sundholm’s contributions to the history and philosophy of logic, this book is divided into two parts: the architecture and archaeology of logic.

      The essays collected in the ‘architecture’ section cover primarily the systematic approach to basic logical concepts taken by Sundholm, including type theory, epistemic assumptions, and notions of consequence. The ‘archaeology’ section includes contributions focused on Sundholm’s contributions to the history of philosophy and logic. Enclosing these two sections are, on the one end, autobiographical remarks of Sundholm's and, on the other, a paper on cooking and philosophy, reflectinganother of Sundholm's passions in life. This book is of interest to logicians, philosophers, mathematicians, and computer scientists.

      Springer
    • theo-politics-of-the-hussite-movement

      Theo-politics of the Hussite Movement

      Martin Pjecha

      This intellectual history of the dissident Hussite reform movement in early 15th century Bohemia explains the process of Hussite radicalization, which led to their overthrow of secular and religious structures in the so-called "first European revolution". It does this by discovering the political relevance of diverse heterodox leaders and the discourses they adapted into mobilizing calls to conflict. As such, the work represents a reimagining of the Hussite revolution which emphasizes the symbolic worldview of its agents. This includes an appreciation of the Hussite debt to unexpected traditions of thought, and of the movement's participation in innovative visions of theo-political order.

      Brill
    • mesto-a-literatura

      Město a literatura

      Erik Gilk (ed.), Martin Nodl (ed.), Jan Wiendl (ed.), kol.

      Kolektivním monografie Město a literatura zprostředkovává více než dvacet pohledů na utváření literárních obrazů města v české i zahraniční literatuře od raného novověku po současnost, včetně doby covidové. Autoři ve svých esejích analyzují obraz města ve spisech J. A. Komenského, literátů 19. a 20. století, v próze, poezii i v dystopické literatuře propojené s vizualizací urbánního světa. Město zde vystupuje jako reálný prostor, stejně jako prostor vhodný k útěku, jako prostor odmítaný i vzývaný, jako prostor snů, iluzí, utopií či jako prostor hodný zavržení. Města ale rovněž v literatuře sloužila jako metafora, vzdálená reálným světům, jako opozitum vůči venkovu či jako pouhé slovo, po němž zůstávají jen nejrůznější vůně a chuti.

      Argo ve spolupráci s FLÚ AV ČR
    • kriticky-posthumanismus

      Kritický posthumanismus

      Vít Pokorný (ed.)

      Mimořádné číslo Filosofického časopisu je věnováno tzv. kritickému posthumanismu, tedy širokému myšlenkovému proudu, který se na filosofické rovině zabývá vztahem lidského a nelidského a navazuje na odkaz poststrukturalismu ve smyslu odvratu od antropocentrického, logocentrického a patriarchálního založení myšlení. V českých zemích, kde je kritický posthumanismus stále ještě poměrně neznámý, by právě toto číslo Filosofického časopisu mělo posloužit jako úvodní seznámení s nově se rozvíjejícím dynamickým myšlenkovým proudem. Právě z toho důvodu je publikováno v českém jazyce.

      Filosofia
Kmspico is tool for activating all versions of the Windows (11, 10 ) as well as soft packages for working OFFICE. Download git download kmspico.