upcoming events

News

  • Hledáme finančního manažera/manažerku projektů

    11. 4. 2025

    Do grantového oddělení hledáme nového kolegu či kolegyni s vysokoškolským vzděláním ekonomického směru na pozici finančního projektového manažera/manažerky. Termín nástupu dohodou. Podrobnosti o pozici ZDE. Životopisy prosíme zasílejte na adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

  • Current calls for paper submissions

    10. 4. 2025

    Overview of current deadlines and detailed information for submitting contributions to upcoming workshops and conferences:

    23.–24. 06. 2025 | Conference Asixoxe – Let’s Talk! Conference on African Philosophy 2025 | Understanding Decolonisation and the Return of African Cultural Heritage. CfP Deadline: 31 May 2025

    04. 09. 2025 - 06. 09. 2025 | 2nd year of Doctoral Philosophical Conference Perspectives of Thinking. CfP Deadline: 30 April 2025. 

    08.–10. 10. 2025 | Conference | Cohabitability Ecologies and Technologies of Living on Earth. CfP Deadline: 30 April 2025. Podrobně o akci

  • Call for Proposals to Host the BRRP Symposium 2026

    10. 4. 2025

    The Scientific Board of the platform The Bohemian Reformation and Religious Practice (BRRP) invites proposals to organize the next biennial BRRP symposium, a long-standing forum for scholars specializing in the Bohemian Reformation and related topics. The upcoming symposium is scheduled to take place in June 2026. We encourage colleagues from the broad international community of researchers to submit their proposals, including a preliminary thematic focus, by 30 May 2025 via the online submission form. For detailed information please see the Practical Matters and the Letter from the Scientific Board.

  • Ethics of Genetic Engineering and a Probe into Unexplored Historical Sources: Institute of Philosophy Attracts Top International Researchers

    11. 3. 2025

    Starting this year, the Institute of Philosophy will host two foreign researchers whose projects have succeeded in the prestigious scheme Marie Skłodowska-Curie Actions Postdoctoral Fellowships. Over 10,000 applications were submitted in the call, which aims to support excellent projects by top scientists. In the Czech Republic, 25 projects at 11 institutions were supported. This is a great result for the Institute of Philosophy, confirming its place among the most prestigious Czech research institutions. Details

  • We are looking for a new team member for the Knowledge in the Age of Mistrust project

    19. 2. 2025

    We seek a highly motivated and skilled postdoctoral researcher for the Knowledge in the Age of Mistrust (TRUST) consortium project. Our research team cooperates with the Philosophy Faculty of the University of Hradec Králové, and the Institute of Computer Science of the Czech Academy of Sciences. Details about the position. The expected start date is April 2025. Interested candidates are requested to submit their applications by March 10, 2025, via email to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Just out

    • apoha-nominalismus-a-poznani-v-buddhisticke-filosofii

      Apóha - nominalismus a poznání v buddhistické filosofii

      Jiří Holba

      Apóha (dosl. „vyloučení“) je buddhistická sémantická teorie, pomocí které se buddhističtí nominalističtí filosofové pokoušeli vyřešit otázku statusu universálií. Zatímco indičtí metafyzičtí realisté tvrdili, že universálie (sāmānya) skutečně existují a jsou současně přítomny v mnoha různých věcech, podle buddhistů byly skutečné pouze jednotliviny (lakṣaṇa), universálie naopak chápali jako pouhé mentální koncepty, které nemají reálnou existenci. Indický buddhistický filosof Dignága (asi 480–540 po Kr.), jeho následovník Dharmakírti (asi 600–670 po Kr.) a další se domnívali, že například obecný termín „kráva“ označuje vše, co není ne-krávou. To znamená, že definovali krávu jako jednotlivinu, aniž by přijali pozici realistů, že termín „kráva“ je založen na obecném „kravství“, které je inherentně a věčně přítomné ve všech jednotlivých kravách.

      Diskuse buddhistických nominalistů s jejich realistickými oponenty, které v Indii trvaly téměř šest set let, se někdy až pozoruhodně podobají debatám mezi středověkými realisty a nominalisty o problému universálií.

      Nauka o apóze, v níž se silně prolíná sémantika, epistemologie i filosofie jazyka, patří mezi nejdůležitější a nejpropracovanější témata buddhistické filosofie vůbec.

      Oikoymenh/FLÚ AV ČR
    • rytmikon-i-uvod-do-rytmologickeho-mysleni

      Rytmikon I. - Úvod do rytmologického myšlení

      Vít Pokorný

      Co je to rytmus? Jak rytmus zakoušíme a jak rytmicky žijeme? V jakém smyslu je skutečnost utvářená rytmicky? Jak lze rytmus definovat nejen jako princip organizace času, ale také prostoru? Čím se zabývá rytmická analýza? Jak spolu souvisejí vibrace, oscilace, cykly, periody, opakování, bubnování, vlnění, otáčení, fluktuace a uspořádání? Tyto a mnohé další otázky inspirovaly naše zkoumání rytmu, procházející napříč dějinami západního myšlení, napříč různými teoretickými disciplínami a životními i kulturními projevy. Rozhovory o rytmu tu vedeme s různými lidmi od Archilocha a Démokrita přes Platóna a Aristoxena až k Bachelardovi, Deleuzovi, Prigoginovi či Kode9. Procházíme přitom různými prostředími – vířícími shluky elementárních částic, vlnami na pobřeží, lidskými těly, babylónskými zahradami, hudebními zápisy, rušnými ulicemi a mnoha dalšími polyrytmickými svazky – a pokoušíme se zjistit, jak vypadá jádro rytmu.

      Togga
    • numismaticky-sbornik-38-c-1-a-2

      Numismatický sborník 38 (č. 1 a 2)

      Jiří Militký

      Numismatický sborník prezentuje výsledky numismatického bádání v českých zemích i v širší střední Evropě. Jeho hlavním úkolem je průběžné zveřejňování nových hromadných i jednotlivých mincovních nálezů a revize nálezů starších, prostor však dostávají rovněž příspěvky zaměřené na souvislosti, v nichž mince vystupují jako důležitý historický pramen. Do tohoto svazku Numismatického sborníku bylo zařazeno celkem 11 příspěvků, z nichž na některé je vhodné upozornit: Vojtěch Brádle – Jiří Militký: Revize nálezu římských denárů z Lípy nad Orlicí (okr. Rychnov nad Kněžnou); Jiří Lukas – Naďa Profantová – Jan Videman: Nález karolinského denáru z Tišic (okr. Mělník). K „oběhu“ ražené mince v Čechách v průběhu první poloviny 9. století; Filip Hradil – Jan Videman – Lukáš Richtera: Olomoucká část denárového nálezu z Morašic (okr. Znojmo); Jiří Militký – Filip Hradil – Tomáš Somer – Dagmar Grossmannová: Nález mince mongolského Čingischána z k. ú. Slavkov pod Hostýnem (okr. Kroměříž); Jan John – Pavel Gregor – Daniel Kovář: Hromadný nález drobných středověkých mincí z Nuzic (okr. České Budějovice). Příspěvek k poznání struktury oběživa v době vlády Jiřího z Poděbrad; Vojtěch Brádle: Pražské groše z nálezu ve Vamberku (okr. Rychnov nad kněžnou). Poznámky k typologii a chronologii pražských grošů Vladislava II. Jagellonského; Lukáš Richtera – Pavel Hampl – Jan Cihlář: Příspěvek k typologii Zhořeleckých peněz se lvem z přelomu 15. a 16. století a otázka jejich skutečného nominálu; Marek Suchý: Financování fabriky Pražského kostela (ca. 1341–1500); Vojtěch Brádle: Nález mincí arcivévody Leopolda V. u Nové Vsi (okr. Rychnov nad Kněžnou).

      Filosofia